Ještě před pěti lety vyhlídky paní Jany nevypadaly moc dobře. Dluhů přibývalo a z brigád je nestíhala splácet. Když na dveře bytu zazvonil exekutor, netušila, jak moc zle to s ní vypadá. Přišla téměř o všechno. Jenže pak poznala svého stávajícího přítele a začal dlouhý příběh plný pokusů o nápravu průšvihů nasekaných v mládí. V jejím příběhu sehrála svou roli i naše kolegyně z dluhové poradny v Hanušovicích. 

Pravidelný příjem a práce od nevidím do nevidím

Styděla jsem se za svoje hříchy mládí a chtěla jsem partnerovi dokázat, že spolu můžeme normálně spořádaně žít. Našla jsem si práci. Dělala jsem přesčasy, ale při splátkách exekucí mi stejně nezbývalo dost na to, abychom si mohli dopřát třeba prodloužený víkend nebo dovolenou. Věděla jsem, že musím zatnout zuby a všechny svoje průšvihy napravit. Když mi v práci prodloužili smlouvu na dobu neurčitou a řekli, že jsou se mnou spokojení, měla jsem ohromnou radost.

Sociální pracovnice mi nalila novou krev do žil

Jednoho dne za mnou přišla naše mzdová účetní. Propojila mě se sociální pracovnicí z dluhové poradny v Hanušovicích a naznačila, že pro mě možná bude mít zajímavý návrh. Vejít do poradny a mluvit o tom všem pro mě bylo těžké. Styděla jsem se, ale zároveň jsem věděla, že pokud ten stud nepřekonám, nikdy se z dluhů nevymotám. Čekala jsem přísnou paní, která mi bude dávat najevo, že si za všechno můžu sama a pěkně mě v tom vykoupe. Ve dveřích mě ale přivítala sympatická brunetka. Vyslechla mě a pomohla utříbit myšlenky. Daly jsme dohromady všechny podstatné informace a potom mi pověděla o tom, co je to Milostivé léto.

Díky Milostivému létu jsem se exekuce zbavila o dva a půl roku dříve

O Milostivém létu jsem nikdy předtím neslyšela. Přitom je to skvělá možnost, jak se zbavit exekucí tím, že uhradím jen původní dluh a administrativní poplatek. Stát totiž v době Milostivého léta odpouští dlužníkům veškeré sankce a úroky z prodlení. A ty u mě dělaly víc než 90 % celkového dluhu.  Měla jsem štěstí, protože Milostivé léto se týká jen exekucí, kde je věřitelem tzv. veřejnoprávní subjekt. Typicky jsou to dluhy na zdravotním pojištění jako v mém případě, a pak také poplatky v krajských nebo městských nemocnicích, nezaplacené pokuty, poplatky za televizi a rozhlas, dluhy na nájemních bytech, jízdy na černo a dluhy u některých dodavatelů energií.

Poprvé v životě jsem volná

Původní dlužná částka na pojištění dělala v mém případě něco okolo 12 tisíc, ale kvůli penále, úrokům z prodlení a administrativním poplatkům jsem dlužila celkem přes 100 tisíc korun. Během Milostivého léta stačilo zaplatit jen původní dluh 12 tisíc. Povedlo se mi dát peníze dohromady. Sociální pracovnice vykomunikovala vše potřebné a pak jsme v rámci Milostivého léta poslali částku na účet exekutora. Do dvou měsíců došlo k zastavení všech exekucí a já byla konečně volná.

Táhlo mi na čtyřicet a poprvé v životě jsem si mohla svobodně rozhodnout, jak s celou svou výplatou naložím.  Ten pocit kdy jsem si po letech zřídila svůj vlastní bankovní účet beze strachu z blokace.  Nádhera! A na dovolené už jsme taky byli.

Milostivé léto můžete využít ke splacení exekucí i letos

Když mě sociální pracovnice Míša Vrbová požádala o souhlas se zveřejněním mého příběhu, neváhala jsem. Milostivé léto totiž bude i letos od 1. 9. 2022 do 30. 11. 2022 a já věřím, že může pomoct i dalším lidem.

Pro bližší informace volejte nebo pište

Bc. Michaela Vrbová

  • 702 213 244
  • vrbova@hornipomoravi.eu

www.hporadna.cz