MAS Horní Pomoraví se s finanční podporou Nadace České spořitelny pustila do ambiciózního projektu integrující ukrajinské uprchlíky do regionu. Zaměřila se na klíčové oblasti, jako je nalezení trvalého zaměstnání pro dospělé a podpora dětí v jejich vzdělání a začlenění do kolektivu.

Od akutní pomoci k dlouhodobé integraci

V roce 2022, po vypuknutí konfliktu na Ukrajině, se MAS Horní Pomoraví odlišila od běžné humanitární pomoci. Namísto krátkodobých řešení se zaměřila na dlouhodobou podporu a integraci uprchlíků. Využila své silné stránky – síť spolupracujících organizací, znalost regionu a zkušenosti s dotačními programy. Díky grantu Nadace České spořitelny ve výši 1,7 milionu korun mohla nabídnout komplexní pomoc s integrací.

Zaměstnání a psychologická podpora pro dospělé

Projekt ve spolupráci s neziskovými organizacemi a školami zajistil pracovní uplatnění pro pět ukrajinských žen s různým stupněm pedagogického nebo psychologického vzdělání. Tyto ženy, které předtím buď nepracovaly, nebo zastávaly pomocné dělnické práce, získaly pozice školních asistentek. Na školách se staly klíčovými osobami pro integraci ukrajinských dětí. Pomáhaly s výukou, tlumočily, komunikovaly s rodiči a poskytovaly psychologickou podporu dětem i dospělým. To ulevilo nejen ukrajinským uprchlíkům, ale i českým pedagogům, kteří se museli vyrovnat s náročnou situací.

Zlepšení integrace dětí

Díky práci asistentek se ukrajinské děti lépe adaptovaly na školní prostředí a dělaly pokroky v češtině. Rodiče se stali aktivnějšími v komunikaci se školou a pedagogové získali cenné nástroje pro začlenění ukrajinských dětí do výuky a kolektivu.

Udržitelnost projektu

Úspěch projektu dokládá i příběh paní Natálie, asistentky na Základní škole Severových v Zábřehu. I po skončení financování z grantu MAS Horní Pomoraví ji ředitel školy Jaroslav Vít s ohledem na její nenahraditelnou pomoc udržel v pracovním poměru. Také další asistentky nadále pracují ve školách a pomáhají lepší integraci dětí, čímž působí preventivně v oblasti sociálně patologického chování a školního neúspěchu.

Přínos projektu

Projekt MAS Horní Pomoraví ukázal, že s trochou snahy a komplexním přístupem je možné dosáhnout trvalé integrace uprchlíků do společnosti. Nabídnutá pomoc s nalezením zaměstnání, psychologická podpora a začlenění dětí do vzdělávacího systému vedou k pozitivním změnám jak pro ukrajinské uprchlíky, tak pro celou komunitu.