Ve dnech 13. – 15. listopadu 2024 proběhla třídenní odborná exkurze organizovaná Ministerstvem zemědělství a Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) ve spolupráci s Mikroregionem Němčicko. Tato akce, pořádaná v rámci aktivit Celostátní sítě pro venkov, se zaměřila na sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe v oblasti realizace projektů Programu rozvoje venkova 2014–2020 (PRV) a iniciativy LEADER.
Využili jsme možnosti se této exkurze účastnit a podívat se jak fungují MAS (regiony LEADER) hned za hranicemi v Dolním Rakousku, kde je metoda LEADER realizována již od roku 1995.
Výjezd nabídl účastníkům z řad zemědělských podnikatelů, zástupců obcí, místních akčních skupin (MAS), učitelů škol a neziskových organizací inspiraci pro čerpání finančních prostředků ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období 2023–2027 (SZP). Naše MAS má za sebou již první výzvu SZP při realizace SCLLD 2021-2027 a zahraniční inspirace je pro nás vhodnou motivací pro další nastavení.
Den první:
Účastníci vyrazili brzy ráno z Olomouce a Mořic. Po příjezdu do rakouského Hollabrunnu byli přivítáni zástupci MAS LEADER Region Weinviertel-Manhartsberg a vedením města. Program zahrnoval představení projektů, jako byla samoobslužná prodejna „Ois Guade“ nebo regionální centrum „Regionenshop“, které podporují místní producenty a turistiku. Následovala návštěva obce Röschitz, kde si účastníci prohlédli projekty zaměřené na ochranu přírodního bohatství, vzdělávání a místní infrastrukturu.
Den druhý:
Program pokračoval návštěvou mikroregionu Pulkautal, kde účastníci poznali unikátní sklepní uličky zařazené na seznam UNESCO. Nejstarší 400 let staré sklípky se snaží místní realizací projektů na jejich obnovu propojit, s cílem vzniku komunitního místa pro setkávání. Novější sklípky si v rámci rekonstrukcí zase budují ubytovací kapacity, což je v tomto regionu novinkou. Sklípky doposud sloužily jen pro výrobu vína a jeho degustaci. Následně proběhla exkurze v regionu Retzerland s ukázkou projektu mezigeneračního parku „Generationenpark Poisgasse Retz“ nebo projektu „Na kole do školy a za prací snadněji„. Den byl zakončen další společnou večeří a setkáním, kde se účastníci mohli podělit o své zkušenosti a navázat nové kontakty.
Den třetí:
Poslední den byl věnován obci Roseldorf, kde se účastníci seznámili s projektem spolupráce „Keltenwinzer“, který spojuje místní vinaře pod jednu značku, a platformou „Bares Weinviertel“ zaměřenou na vzdělávání o významu zemědělství. Projekt řeší zapojení lektorek – farmářek do osvěty mezi dětmi a mladistvými formou zážitkových workshopů ve školkách a školách. Po obědě následoval návrat zpět do České republiky.
Exkurze nabídla účastníkům mnoho inspirativních podnětů, jak efektivně využívat dotační prostředky a podporovat rozvoj venkovských oblastí. Projekty, které byly představeny, ukázaly praktické možnosti propojení tradic, inovací a spolupráce mezi obcemi, podnikateli a neziskovými organizacemi.
Fotografie poskytl Mikroregion Němčicko.